Zmiany do Kodeksu pracy – Część I. Zwolnienie pracownika z obowiązku świadczenia pracy nareszcie „legalne”.

W praktyce, do częstych sytuacji należą takie, kiedy pracodawcy zwalniają pracowników z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia.

Zazwyczaj stanowi to naturalny skutek decyzji pracodawcy, który wypowiada umowę, a przyczyną wypowiedzenia jest utrata zaufania do pracownika spowodowana określonymi, konkretnymi wydarzeniami...

Umowy na czas określony mniej atrakcyjne dla pracodawcy.

W dniu 5 sierpnia Prezydent podpisał nowelizację Kodeksu pracy (Ustawa z dnia 25 czerwca 2015 r.).

Głównym założeniem wspomnianej nowelizacji jest ograniczenie możliwości przedłużenia umów terminowych, wprowadzenie maksymalnego trzymiesięcznego okresu próbnego oraz zrównanie okresu wypowiedzenia w umowach na czas określony i nieokreślony. Podpisana nowelizacja Kodeksu pracy w znacznym stopniu wzmocni pozycje pracownika, osłabiając tym samym położenie pracodawcy.

UMOWY NA CZAS OKREŚLONY NIE MOGĄ BYĆ WIECZNE

Nowela Kodeksu pracy przewiduje, iż łączny okres zatrudnienia pracownika, przez jednego pracodawcę, na umowę na czas określony nie będzie mógł być dłuższy niż 33 miesiące. Dodatkowo, niezależnie od wskazanego okresu, liczba umów terminowych nie będzie mogła przekraczać trzech. To oznacza, iż czwarta umowa na czas określony pomiędzy tymi samymi stronami z mocy ustawy przekształci się w umowę na czas nieokreślony. Co ważne wcześniej będzie można zawrzeć umowę na okres próbny, jednakże nie dłuższy niż 3 miesiące. Przyjęty okres 33 miesięcy jest wypracowanym kompromisem pomiędzy zgłoszonymi postulatami związków zawodowych, który mówił o 18 lub 24 miesiącach oraz pracodawców, którzy proponowali maksymalnie 48 miesięcy.

Nowelizacja Kodeksu pracy wprowadza także wyjątki od stosowania ustalonego limitu 33 miesięcy. Ograniczenie to nie będzie miało zastosowania w przypadku umów o pracę zawartych na czas określony w celu zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy, w celu wykonywania pracy w charakterze dorywczym lub sezonowym oraz wykonywania pracy przez okres kadencji. Co ważne w przypadku zawarcia takiej umowy należy wskazać w niej cel lub okoliczności uzasadniające zawarcie takiej umowy. Dano także możliwość przedłużenia umowy terminowej w przypadku gdy pracodawca wskaże obiektywne przyczyny leżące po jego stronie. W takim przypadku jednak pracodawca jest zobowiązany do poinformowania o tego rodzaju umowie Państwową Inspekcję Pracy.

W ocenie ustawodawcy przygotowane zmiany mają ograniczyć nieuzasadnione wykorzystywanie przez pracodawców umów na czas określony, które obecnie zawierane są niejednokrotnie na bardzo długie okresy, czym pozbawia się pracowników poczucia stabilizacji stosunku pracy. 

ZMIANY W UMOWACH O PRACĘ NA OKRES PRÓBNY.

Wprowadzono także pewne modyfikacje w zakresie przepisów dotyczących umowy o pracę na okres próbny. Zgodnie z nowymi uregulowaniami umowy o pracę na okres próbny nieprzekraczające 3 miesięcy, zawierane będą w celu sprawdzenia kwalifikacji pracownika i możliwości jego zatrudnienia w celu wykonywania określonego rodzaju pracy. Przy czym zgodnie z nowymi przepisami ponowne zawarcie umowy o pracę na okres próbny z tym samym pracownikiem będzie możliwe jedynie w sytuacji, gdy pracownik ma być zatrudniony w celu wykonywania innego rodzaju pracy bądź po upływie co najmniej 3 lat od dnia rozwiązania lub wygaśnięcia poprzedniej umowy o pracę, gdy pracownik ma być zatrudniony w celu wykonywania tego samego rodzaju pracy. W takim przypadku dopuszczalne będzie jednokrotne ponowne zawarcie umowy o pracę na okres próbny. 

ZRÓWNANIE OKRESÓW WYPOWIEDZENIA.

Nowelizacja Kodeksu pracy wprowadza także istotne zmiany w zakresie okresu wypowiedzenia umów terminowych. Zgodnie z nowymi przepisami okres wypowiedzenia umów o pracę na czas określony będzie zależny od okresu zatrudnienia pracownika u danego pracodawcy. Skutkiem tego nastąpi zrównanie okresu wypowiedzenia umów na czas określony i nieokreślony. Po wejściu zmian w życie okres wypowiedzenia umowy na czas określony przy zatrudnieniu u danego pracodawcy krócej niż 6 miesięcy będzie wynosił 2 tygodnie, w przypadku zatrudnienia powyżej 6 miesięcy - 1 miesiąc, a przy zatrudnieniu przez okres co najmniej 3 lat - 3 miesiące.

Ustawa wejdzie w życie już w 2016 r. po upływie 6 miesięcy od dnia ogłoszenia jej w Dzienniku Ustaw. 

 

Kupujący może w prosty sposób doprowadzic do obniżenia ceny za zakupiony towar.

Niezależnie od tego czy sprzedajemy towary konsumentowi czy handlują pomiędzy sobą przedsiębiorcy zawierając umowy sprzedaży lub dostawy, to strona kupująca ma te same uprawnienia jeśli uzna, że towar posiada wady fizyczne, np. maszyna nie ma takiej wydajności, jak „chwalono” się w ofercie, nie nadaje się do celu, o którym kupujący poinformował sprzedawcę przy zawarciu umowy, a sprzedawca nie zgłosił zastrzeżenia co do takiego jej przeznaczenia,  wydana rzecz została w stanie niezupełnym, czy w końcu została nieprawidłowo zamontowana.

Kupującemu, z pewnymi zastrzeżeniami, w ramach rękojmi przysługują alternatywnie cztery uprawnienia. Jednym z nich jest to, że kupujący może teraz złożyć oświadczenie o obniżeniu ceny w ten sposób, że po prostu napisze do sprzedającego, że obniża cenę o kwotę X.

Jest to istotna zmiana i nowość w porównaniu z zasadami jakie obowiązywały do niedawna – kupując mógł bowiem ŻĄDAĆ obniżenia ceny, sprzedający mógł się na to zgodzić bądź nie. Tymczasem obecnie kupujący może jednostronnym oświadczeniem doprowadzić do obniżenia ceny i „wymuszenia” korekty faktury.

Jak zatem skutecznie zabezpieczyć się w umowach sprzedaży czy dostawy przed takimi sytuacjami, które dają kupującemu tak silne uprawnienie, a sprzedającego mogą pozbawić części ceny sprzedaży ?

Zapraszamy Firmy sprzedające towary innym przedsiębiorcom do uczestnictwa z szkoleniu otwartym lub zorganizowania szkolenia zamkniętego „Rękojmia i gwarancja. Nowe, rewolucyjne zasady w relacjach B2B”

http://www.akademiastosowaniaprawa.com.pl/rekojmia-i-gwarancja-w-umowach-sprzedazy-szkolenie-z-prawa-cywilnego/

Uczestnicy poznają:

§   praktyczne skutki nowelizacji w zakresie umowy sprzedaży i dostawy, w tym:

o     nowej definicji wad fizycznych,

o     nowych zasad odpowiedzialności sprzedawcy

o     zobaczą jak powinno się konstruować zasady gwarancji

o     przejdą przez przykładowy proces reklamacji.

§   korzystne klauzule i skutki klauzul niekorzystnych.

Uczestnicy będą pracować:

§   Na podstawie wielu przygotowanych stanów faktycznych do rozwiązania.

§   W oparciu o obszerne, szczegółowe materiały autorskie.

§   Pod kierunkiem wykładowcy – radcy prawnego z 15-letnim doświadczeniem szkoleniowym.

§   W oparciu o wzory zapisów i umów, a w przypadku szkolenia zamkniętego na podstawie dokumentów obowiązujących na których pracują na co dzień, w przypadku ich przekazania przez Firmę.